Najbogatsi menedżerowie funduszy hedgingowych w Wielkiej Brytanii na rok 2021

Najbogatsi menedżerowie funduszy hedgingowych w Wielkiej Brytanii na rok 2021

18 sierpnia, 2021 0 przez Marcin Polak

W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba miliarderów w Wielkiej Brytanii wzrosła w rekordowym tempie. W ramach pandemii koronawirusowej łączna liczba zamożnych biznesmenów w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy w historii wzrost, przynajmniej w ciągu ostatnich trzech dekad. The Sunday Times, tygodnik, który tworzy coroczną listę najbogatszych Brytyjczyków, odnotował duży wzrost majątku menedżerów funduszy hedgingowych. Łączna wartość ich majątku sięga 20,5 miliarda funtów.

Potentat BlueCrest, Michael Platt, zwiększył wartość swojej fortuny o oszałamiające trzy miliardy funtów brytyjskich, zachowując pozycję najbogatszego menedżera funduszy hedgingowych w tym kraju. Tymczasem Sir Chris Hohn prawie podwoił wartość swojej fortuny do 2,5 miliarda funtów. Sir Michael Hintze był jedynym zarządzającym funduszem hedgingowym, którego wartość aktywów pozostała na tym samym poziomie co w zeszłym roku, czyli 1,5 mld funtów. W tym roku na liście miliarderów zarządzających funduszami hedgingowymi pojawiło się trzech nowych graczy. Są to Chris Rokos oraz współzałożyciele Egerton Capital, John Armitage i William Bollinger.

A teraz przedstawiamy Wam listę najbogatszych menedżerów funduszy hedgingowych w 2021 roku.

Michael Platt, 8 miliardów funtów (wzrost o 3,1 miliarda funtów)

Michael Platt jest najbogatszym brytyjskim menedżerem funduszy hedgingowych, współzałożycielem i dyrektorem generalnym BlueCrest Capital Managemet. Platt założył BlueCrest po prawie dekadzie pracy dla JPMorgan. BlueCrest urósł do rangi jednego z największych funduszy hedgingowych w Europie. W 2015 roku uczynił z niego family office.

W szczytowym momencie BlueCrest zarządzał aktywami o wartości 35 miliardów dolarów. Jak podaje Forbes, jego firma wygenerowała w zeszłym roku zwrot netto w wysokości 95%. W latach 2016, 2017 i 2019 zwrot z firmy wynosił około 50%. W grudniu ubiegłego roku fundusz musiał zapłacić 170 milionów dolarów kary nałożonej przez amerykańskich regulatorów za zaniedbania. Dzieje się tak dlatego, że fundusz ten rzekomo używał do inwestowania pieniędzy swoich klientów osobnego funduszu, ale o innym algorytmie.

Sir Chris Hohn, 2,5 miliarda funtów (wzrost o 1,2 miliarda funtów)

Sir Chris Hohn jest inwestorem aktywistycznym i współzałożycielem TCI Fund Management. Jest to fundusz hedgingowy o wartości 30 miliardów dolarów. Hohn jest synem jamajskiego mechanika samochodowego, który urodził się w angielskim miasteczku Surrey. Był on kiedyś szefem obecnego kanclerza skarbu Wielkiej Brytanii – Rishi Sunaka. Hohn ujawnił niedawno, że w zeszłym roku jego pensja wynosiła prawie 1 milion funtów dziennie. Hohn jest znany z wszczynania bójek w zarządach, jest wielkim filantropem i prowadzi kampanię przeciwko zmianom klimatycznym. Był on jednym z największych darczyńców grupy kampanijnej Extinction Rebellion w zeszłym roku, jak podaje The Guardian.

Sir Michael Hintze, 1,5 miliarda funtów

Sir Hintze jest założycielem, prezesem wykonawczym i starszym dyrektorem inwestycyjnym ds. zarządzania aktywami w CQS. Hintze dorastał w Sydney w Australii, a doświadczenie w świecie inwestycji zdobywał pracując w takich firmach jak Salomon Brothers, Credit Suisse i Goldman Sachs, a także w Nowym Jorku w USA oraz w Londynie. Jest wielkim filantropem, wspierającym wiele projektów w Londynie, w tym Muzeum Historii Naturalnej, Galerię Narodową, Teatr Narodowy i Muzeum Wandsworth. Ponadto jest on głównym darczyńcą Partii Konserwatywnej.

Alan Howard, 1,5 miliarda funtów (wzrost o 300 milionów funtów)

Alan Howard jest współzałożycielem funduszu hedgingowego o nazwie Brevan Howard Asset Management, specjalizującego się w makrotradingu. Jest również inwestorem-aniolem i głównym sponsorem One River Digital Asset Management, funduszu, który skupia się na kryptowalutach i technologii blockchain. W 2019 roku przeszedł na emeryturę z roli CEO Brevan Howard Asset Management, aby bardziej skupić się na samym inwestowaniu. Jest wybitnym orędownikiem cyfrowych aktywów. Inwestuje on swoje własne pieniądze w różne kryptowaluty i jest również głównym inwestorem w tej przestrzeni.

Chris Rokos, 1,25 miliarda funtów (wzrost o 450 milionów funtów)

Chris Rokos jest założycielem funduszu hedgingowego o nazwie Rokos Capital Management i byłym partnerem założycielem Brevan Howard Asset Management. Według magazynu Forbes, Rokos jest najbogatszym nowym miliarderem na liście. Jego firma zarządza podobno 16 miliardami dolarów w aktywach. Rokos pracował w takich firmach jak UBS, Goldman Sachs, Credit Suisse. W 2000 roku wraz z Alanem Howardem założył Brevan Howard Asset Management. Rokos mieszka w Shropshire i znany jest z tego, że nie ujawnia prawie żadnych informacji o swoim życiu prywatnym. Wiemy jednak, że przekazuje datki charytatywne na cele naukowe i instytucje edukacyjne, takie jak Uniwersytet Oksfordzki czy Eton College.

John Armitage, 1,2 mld funtów (wzrost o 500 mln funtów)

John Armitage jest współzałożycielem i dyrektorem inwestycyjnym Egerton Capitol, który zarządza aktywami o wartości 22 miliardów dolarów. Wcześniej był dyrektorem w Morgan Grenfell Asset Management, gdzie specjalizował się w badaniach europejskich. Odszedł z firmy w 1994 roku. Armitage był wielkim sponsorem finansowym kampanii Remain, która sprzeciwiała się Brexitowi. Jak podaje The Irish Times, w 2018 roku otrzymał irlandzkie obywatelstwo.

William Bollinger, 1 miliard funtów (wzrost o 440 milionów funtów)

Bollinger, wraz z Armitage’em, był przy narodzinach Egerton Capital. Wcześniej pracował jako analityk usług naftowych w Goldman Sachs w Nowym Jorku. Miliarder zrezygnował ze stanowiska w Egerton w 2008 roku i przeszedł na emeryturę. Od tamtej pory niewiele o nim wiemy.

Andy Brown, 813 milionów funtów (wzrost o 85 milionów funtów)

Brown jest szefem funduszu hedgingowego Cedar Rock Capital, który znany jest ze swoich długoterminowych strategii inwestycyjnych. Współzałożył fundusz w 2002 roku, kiedy przeszedł na emeryturę po zakończeniu kariery w Morgan Stanley.

Yan Huo, 748 milionów funtów (wzrost o 38 milionów funtów)

Yan Huo jest partnerem zarządzającym i dyrektorem inwestycyjnym w Capula Investment Management. Fundusz ten został utworzony w 2005 roku. Wcześniej pracował w JPMorgan w dziale badań nad instrumentami pochodnymi. Jest członkiem zarządu organizacji Teach For China oraz sponsorem Uniwersytetów Princeton i Fudan, na których się kształcił.

Ross Turner, 653 miliony funtów (wzrost o 25 milionów)

Ross Turner jest założycielem Pelham Capital, który założył w 2007 roku. Swoją karierę w Cazenove rozpoczął po studiach ekonomicznych na Uniwersytecie Nottingham.

Sir Paul Marshall, 645 milionów funtów (wzrost o 15 milionów funtów)

Marshall jest prezesem i głównym dyrektorem inwestycyjnym funduszu hedgingowego Marshall Wace. Jest także założycielem grupy szkół i organizacji charytatywnych dla dzieci ARK. Jest autorem kilku książek na temat nierówności w edukacji. W 2016 roku został pasowany na rycerza za swoje zasługi dla edukacji i filantropii.

Jeśli interesujesz się inwestowaniem, w czasach kryzysu warto jest rozważyć bardziej stabilne formy inwestowania, jak na przykład inwestowanie w złoto