Najbardziej popularne podatki w UK

Najbardziej popularne podatki w UK

21 października 2020 0 przez Marcin Polak

W dzisiejszym artykule postanowiłem zebrać listę podatków, o których każdy powinien wiedzieć, jeżeli planuje wyjazd za pracą do Wielkiej Brytanii. Ich wysokości i obowiązek podatkowy być może nikogo nie ucieszą, ale stają się ważną informacją w czasie pobytu w UK.

Do podatków najpowszechniejszych w Wielkiej Brytanii należy między innymi Stamp Duty, czyli podatek płacony w UK przy zakupie gruntów lub nieruchomości

Poza nim istnieje jeszcze podatki od nieruchomości (Council Tax), przy czym ma on charakter lokalny, więc w różnych miejscach w Wielkiej Brytanii jego wielkość będzie inna. Podatek jest obliczany na bazie dziennej i zmienia się względem każdego regionu UK.

Innym należnym podatkiem występującym w Wielkiej Brytanii jest podatek od zysków kapitałowych (CGT)

Należy pamiętać jednak, że istnieją zasady zapobiegające konieczności opłacania podatku przez podatników realizujących zyski kapitałowe na nieruchomości w Wielkiej Brytanii, będąc tymczasowo osobami zamieszkującymi ten kraj. Poza tym duże znaczenie w UK ma podatek od dziedziczenia, czyli IHT. IHT będzie głównie dotyczyć rodzin podatników, również tych zamieszkałych za granicą.

Ponadto, na koniec pozostawiłem oczywiście podatek od dochodów osobistych, który opłacany jest zarówno przez osoby fizyczne, jak i osoby prowadzące własną działalność na terenie Wielkiej Brytanii

To, co dla podatnika jest korzystne to fakt, że po powrocie do Polski może on starać się o zwrot podatku z tytułu umowy podwójnego opodatkowania. Im więcej dokumentów będzie on miał ze sobą, tym z większego rozliczenia będzie mógł skorzystać. To jest jedyny plus jaki widzę w angielskich podatkach, niemniej okazuje się on być dla polskich podatników na tyle korzystny, że po powrocie do Polski od razu decydują się na rozliczanie swoich brytyjskich dochodów.