5 powodów, dla których warto zatrudniać pracowników z Ukrainy

5 powodów, dla których warto zatrudniać pracowników z Ukrainy

6 kwietnia 2021 0 przez Marcin Polak

Polscy pracodawcy narzekają na brak rąk do pracy. Nie ma się co dziwić, ponieważ w wielu branżach trudno o fachowców takich jak informatycy, spawacze, budowlańcy, lekarze, pielęgniarki i zawodowi kierowcy. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Dlaczego warto dać im szansę i pozwolić zarabiać w naszym kraju? Przedstawiamy 5 powodów.

1. Pokrewieństwo kulturowe między polskimi i ukraińskimi pracownikami

Pokrewieństwo kulturowe między społeczeństwem polskim i ukraińskim jest zauważalne. Zwykło się mówić, że to „Polak i Węgier – dwa bratanki”, jednak z Ukraińcami łączy nas o wiele więcej. Przede wszystkim ukraiński jest językiem słowiańskim, dlatego nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy szybko uczą się polskiego, a i my łatwo się z nimi porozumiewamy.

Język językiem, ale tym, co sprawia, że Ukraińcy są nam bliscy, są burzliwe losy historyczne, który odcisnęły swoje piętno na narodzie polskim i ukraińskim.

Poza tym pracownicy z Ukrainy chętnie u nas przebywają, uznając nasz kraj za dobry do życia.

2. Proste przepisy dotyczące zatrudniania pracowników z Ukrainy

Jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników z Ukrainy, to w Polsce obowiązują skrócone procedury. Aby dać pracę Ukraińcowi nie trzeba przeprowadzać testu pracy ani uzyskiwać pozwolenia na pracę. Wystarczy oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia pracowników z Ukrainy.

Pewnym ograniczeniem jest tylko czas, jaki pracownik ukraiński może spędzić w naszym kraju (nie może to być więcej, jak 6 miesięcy w ciągu roku). Oczywiście zatrudnieni mogą świadczyć pracę u różnych pracodawców. Jeśli jednak przedsiębiorca chce zatrudnić Ukraińca na stałe, musi postarać się o pozwolenie na pracę.

3. Pracownicy z Ukrainy – zmotywowani i chętni do pracy

Pracownicy z Ukrainy przyjeżdżają do Polski głównie w jednym celu – chcą jak najwięcej zarobić w jak najkrótszym czasie. To sprawia, że są zmotywowani, pracowici i niesamowicie wydajni.

Nie dziwi zatem fakt, że nasi przedsiębiorcy bardzo cenią sobie Ukraińców. Ci wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, by dorobić do pensji – nadgodziny czy praca w dni wolne nie stanowią dla nich problemu.

Trzeba przyznać, że Polacy często traktują dodatkową pracę jako zło konieczne, a nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy jako szansę. To czyni ich pracownikami niemal idealnymi.

4. Niskie wymagania finansowe pracowników z Ukrainy

Nasi pracodawcy nie tylko szukają rąk do pracy, ale starają się jeszcze oszczędzić. Przedsiębiorstwa nie mogą przecież ponosić zbyt wygórowanych kosztów zatrudnienia. I tu znowu ukłon w stronę pracowników z Ukrainy. Akceptują oni stawki godzinowe o wiele niższe niż te, do których przyzwyczajeni są Polacy.

Według badań przeprowadzonych przez NBP średnia pensja Ukraińca w Polsce wynosi 2000 złotych, podczas gdy na Ukrainie – 850 złotych. Jasno wynika z tego, że nasz kraj jawi się Ukraińcom jako dobry do życia. Mogą u nas zarobić prawie dwukrotnie więcej niż w swojej ojczyźnie.

5. Zatrudnienie pracowników z Ukrainy w dowolnej formie

Tym, co odpowiada polskim przedsiębiorcom, jeśli chodzi o pracowników z Ukrainy, są elastyczne formy zatrudnienia. Nasi pracodawcy często szukają siły roboczej przez agencje zatrudnienia, a te zapewniają różnorodne rozwiązania kadrowe: leasing pracowniczy, pracę tymczasową, stałe zatrudnienie na danym stanowisku.

Pracownicy z Ukrainy są nierzadko ratunkiem dla polskich przedsiębiorców. Pracują w sektorach, które uznaje się za mało dochodowe, takich jak rolnictwo czy usługi w gospodarstwach domowych. Zatrudnianie ich wspiera naszą gospodarkę, sprawiając, że wiele firm może normalnie funkcjonować.